Drukuj

20180611 173039 www11 czerwca br. w Forum Synagoga odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom XX edycji Konkursu Ortografic znego „Mistrz Ortografii” pod patronatem Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek oraz Rady Języka Polskiego. Gościem honorowym uroczystości był prof. Andrzej Markowski – znany i ceniony językoznawca, autor słowników ortograficznych i słowników poprawnej polszczyzny, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie, który wygłosił wykład na temat polskich przysłów. Konkurs adresowany był do uczniów klas II-VII szkół podstawowych oraz do uczniów klas II i III gimnazjów powiatu ostrowskiego.

Do eliminacji szkolnych, które odbyły się w macierzystych placówkach, przystąpiło ok. 1400 uczniów. Uczestnicy pisali wówczas dyktando sprawdzające praktyczne zastosowanie norm ortograficznych i interpunkcyjnych. W etapie międzyszkolnym uczniowie rozwiązywali test z ortografii i interpunkcji. W III etapie uczestnicy zmierzyli się z dyktandem finałowym, do którego w tym roku przystąpiło 37 osób na trzech poziomach.
Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazł się Jan Mikszak, uczeń kl. V a.
Konkurs stworzył uczniom możliwość potwierdzenia własnych umiejętności i wdrażał do poprawnej pisowni. Od lat bowiem mottem konkursowych zmagań są słowa Janusza Korczaka:
„Błąd w mowie i piśmie
to jak brzydka plama
na fotografii matki, którą kochasz.”

Serdecznie gratulujemy!