Kopiuj z DSC 03117 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbyły się apele w dwóch grupach wiekowych (dla dzieci z klas I - III oraz z klas IV-VI). Tematyka spotkań nawiązywała do Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest każdego roku właśnie 7 kwietnia. Jest to dzień związany z powstaniem Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Polska od samego początku jest jej członkiem. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Tematem przewodnim na rok bieżący jest choroba przewlekła CUKRZYCA.
Dzieci uczestniczące w spotkaniach w I części mogły obejrzeć prezentację multimedialną na temat cukrzycy przedstawioną przez uczennice z klasy V c. Dowiedzieli się o przyczynach, objawach i skutkach tej choroby. Zapoznali się z kodeksem zdrowego stylu życia, nazwanym zasadą "7U":
1. Urozmaicenie diety.
2. Umiarkowanie – jeść należy tylko tyle, ile potrzebuje organizm.
3. Uregulowanie – trzeba jeść o stałych porach.
4. Unikanie niektórych potraw, głównie pokarmów zawierających dużo tłuszczu zwierzęcego i soli oraz słodyczy,.
5. Umiejętność zdrowego przyrządzania posiłków dotyczy zwłaszcza obróbki termicznej.
6. Uprawianie sportu.
7. Uśmiechanie się.
Uczniowie zapoznali się również z nową wersją piramidy zdrowego żywienia, która jest zgodna z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Poza wysiłkiem fizycznym propaguje ona dietę, w której powinno być jak najmniej cukrów, soli, tłuszczów, a jak najwięcej błonnika, czyli warzyw i owoców oraz produktów zbożowych. Ważne jest, aby nie zapominać o wodzie. Dziennie należy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów.
Dzieci od najmłodszych lat należy edukować w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności ruchowej, ponieważ coraz więcej z nich ma nadwagę. To z kolei skutkuje większą skłonnością do zachorowania na cukrzycę w wieku dorosłym.
W II części obchodów Światowego Dnia Zdrowia głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Lubojańska, która poinformowała o tym, że nasza szkoła otrzymała rekomendację do nadania Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie. Pogratulowała szkolnym koordynatorom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi i oczywiście uczniom sukcesu, będącego wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy. Wręczyła również klasowym koordynatorom zdrowia kodeksy ciszy, które wcześniej zostały wypracowane przez uczniów i nauczycieli zgodnie z tegorocznym planem działań szkoły promującej zdrowie realizowanym pod hasłem: „Przyjemna cisza wokół mnie – lubię to!”
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy na temat cukrzycy - bardzo groźnej i podstępnej choroby, jak również zachęcą do uprawiania sportu
i wprowadzenia w życie zasad zdrowego odżywiania.