Międzyszkolny Katalog Biblioteczny (MKB), który ma usprawnić wyszukiwanie książek i zachęcić młodych ludzi do czytania, utworzono w Ostrowie Wielkopolskim. Bierze w nim udział pięć miejscowych szkół oraz Biblioteka Publiczna. Jak poinformowała we wtorek PAP Sylwia Nowicka z miejscowego magistratu, MKB jest pierwszym miejskim systemem w kraju. Tworzony jest po to, aby szybko i w prosty sposób udostępnić wszystkie książki ze szkół i bibliotek. Wyjaśniła, że katalogi szkół biorących udział w projekcie są zintegrowane z serwerem "Sowa" biblioteki głównej. W ten sposób wszystkie pozycje książkowe znajdujące się w poszczególnych czytelniach są skupione w jednym katalogu bibliotecznym.
"To nowoczesny system, który ma sprowokować młodego czytelnika, by poszedł do biblioteki w swojej szkole, a w dalszej kolejności do Biblioteki Publicznej" - uważa zastępca prezydenta miasta, Beata Podsadna.
Obecnie realizowany jest pierwszy etap programu, w którym placówki oświatowe są zachęcane do uczestnictwa w projekcie. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie kart czytelniczych dla użytkowników korzystających z bibliotek.
"Ostatnim krokiem będzie wprowadzenie jednej karty czytelniczej dla ucznia, która umożliwi mu poziome i pionowe wypożyczenie książki, czyli nie tylko ze swojej biblioteki, ale również z innych szkół" - poinformowała Podsadna.

Według dyrektora ostrowskiej Biblioteki Publicznej Włodzimierza Grabowskiego, MKB jest nowoczesnym systemem. "To co łączy szkoły i biblioteki to hasło "Wszystko zaczyna się od czytania" - podkreślił.

Uczniowie pięciu ostrowskich szkół już teraz mogą wchodzić na stronę www.mkb-ostrow.sowwwa.pl i przeglądać wzajemne księgozbiory oraz z nich korzystać. 
 
Źródło: PAP/www.gazeta.pl

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,9255169,Wielkopolskie__Ruszyl_Miedzyszkolny_Katalog_Biblioteczny.html#ixzz1GhRTlJuh