Drukuj
Kategoria: Projekt Rowerem

„Stosuję przepisy ruchu drogowego w praktyce. Radzę sobie z jazdą rowerem” Pod takim hasłem, 5 listopada 2009 r. na boisku Szkoły Podstawowej nr 11, był realizowany II moduł programu „Rowerem bezpiecznie i zdrowo”. W zajęciach wzięło udział 61 dzieci z 4 szkół : Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 11.

Zadania miały charakter praktyczny. Na boisku asfaltowym uczniowie mieli możliwość doskonalenia techniki jazdy rowerem, pokonując tor sprawnościowy, na który składały się takie przeszkody jak : „slalom”, „tarka”, „ósemka”, „łuska”, „żmijka”, „rynna”, „slalom z ograniczeniem”, „korytarz z desek krótkich”, „równoważnia”, „bramka wisząca”, „piaskownica” i „strefa zatrzymania”. Jazda po Miasteczku Ruchu Drogowego polegała na zaliczeniu odpowiednich punktów kontrolnych, które były rozmieszczone na poboczu jezdni MRD (6 punktów kontrolnych) w różnych miejscach. Dziecko przed jazdą otrzymywało zestaw z trzema punktami kontrolnymi, do których musiało dojechać w odpowiedniej kolejności, uwzględniając przepisy ruchu drogowego. Po przejechaniu trasy, na parkingu, opiekun poprawiał błędy, wręczał nowy zestaw, udzielając instruktarzu, a następnie rowerzysta ponownie wyruszał na MRD. Każdy uczestnik programu miał możliwość zaliczenia 12 zestawów punktów kontrolnych.

Równocześnie na MRD jeździło kilkoro rowerzystów. Dodatkowym zadaniem była indywidualna jazda na czas po torze crossowym. Zawodnik musiał się tutaj wykazać umiejętnością jazdy rowerem po trudnej nawierzchni (piasek, błoto, trawa). W tej konkurencji swoich sił spróbowało 28 uczestników zajęć. Najszybszą wśród dziewcząt okazała się Klaudia Kurczaba z SP nr 5, uzyskując czas 1 min 8 s. Drugie miejsce zajęła Weronika Śliwińska z SP nr 11 z czasem 1 min 9 s. Wśród chłopców najszybszy był Adrian Zaborowski z SP nr 11 z czasem 1 min 5 s. Sekundę wolniej trasę przejechał Patryk Śron z SP nr 5, a trzecie miejsce z czasem 1 min 9 s zajął Konrad Korbalski z SP nr 4 .