Drukuj
Kategoria: Patron szkoły

3 wwwW 2018 roku, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, obchodzimy również stulecie powstania lotnictwa wojskowego. Z tej okazji dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciel rodziców naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystościach Centralnych Obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego, które odbyły się w dniach 23-24 sierpnia w Dęblinie. Celem wyjazdu była integracja i nawiązanie współpracy między szkołami w pielęgnowaniu tradycji oraz wiedzy o ważnych dla polskiego lotnictwa postaciach.


W uroczystościach, które mieliśmy okazję zobaczyć, wzięli udział piloci, weterani, studenci szkół lotniczych oraz uczniowie szkół, które noszą imię lotniczego patrona. Nie mogło tam zabraknąć naszej szkoły noszącej imię jednego z asów Dywizjonu 303 - Mirosława Ferića, który ukończył dęblińską ,,szkołę orląt’’. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: chorąży Tomasz Żurek, asysta: Kinga Ogórek i Oliwia Karwik.
Przed pomnikiem ,,Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli przedstawiciele władz państwowych. Dla młodzieży zorganizowano wiele atrakcji. Zwiedziliśmy, m. in. Muzeum Sił Powietrznych, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, gdzie mogliśmy przetestować symulatory lotów, skoków spadochronowych oraz katapultowania. Na płycie lotniska podziwialiśmy zgromadzone różne rodzaje samolotów - od szkoleniowych, poprzez szybowce, a skończywszy na bojowych i transportowych. Obejrzeliśmy również film dokumentalny pt. „Polacy w Bitwie o Anglię”, wystawy książek i fotografii. Mogliśmy też spotkać się z lotnikami: pilotami i technikami, którzy na co dzień pracują przy samolotach i śmigłowcach.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Ostrowa. Była to bardzo ciekawa, historyczna i zarazem patriotyczna wyprawa.