Nasza szkoła nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową RJ Mitchell w Anglii. Została ona zbudowana na dawnym placu apelowym sił lotniczych Wielkiej Brytanii (RAF), Hornchurch. Teren obok szkoły w czasie I wojny światowej był lotniskiem i bardzo ważną strefą lotniskową w czasie Bitwy o Anglię. Powstała tam baza, której zadaniem była ochrona Londynu przed atakującymi je samolotami (Zeppelin).

W czasie II wojny światowej RAF Hornchurch stała się niezależną jednostką i była jedną z czterech baz lotniskowych, które tworzyły grupę nazywaną Fighter Command. Podczas bitwy o Anglię, RAF Hornchurch było w centrum akcji. Stacjonowały tutaj słynne dywizjony 603, 222, 74, 65, 51, 41, 54, które były wyposażone w samoloty (Spitfires), zaprojektowane przez Reginalda Josepha Mitchella, patrona naszej partnerskiej szkoły. Wielu słynnych pilotów - samolotów stacjonowało w bazie RAF Hornchurch: Al. Deer, Adolf ‘Sailor’ Malan, James Leathart, Peter Brown, Harry Broadhurst, H.M. Stephen i Bob Stanford-Tuck. Niestety, wielu z nich zginęło podczas Bitwy o Anglię. Niektórzy są upamiętnieni w angielskiej szkole, gdzie sale lekcyjne mają nadane ich imiona.

Szkoła Podstawowa RJ Mitchell utrzymuje stały kontakt ze stowarzyszeniem RAF (Royal Air Force - siły lotnicze Wielkiej Brytanii). Jest ona bardzo dumna ze swojego dziedzictwa, ale jest również szkołą patrzącą w przyszłość. Jak sami mówią, nie chcą czcić wojny, ale pamiętać o poświęceniu odważnych ludzi w nadzwyczajnych okolicznościach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej partnerskiej szkoły:
http://www.rjmitchellprimaryschool.com/