Rocznicowe uroczystości

W zaszczytnym gronie uczestników bitwy o Anglię znalazł się na zawsze patron naszej szkoły por. pil. Mirosław Ferić, pilot Dywizjonu 303. Już osiem lat utrzymujemy serdeczne kontakty z synem patrona szkoły - panem Philipem Methuenem - Ferićem. Do pierwszego spotkania doszło we Warszawie w sierpniu 2012 r. podczas VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich. Syn Ferića spotkał się wtedy z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 – panią Małgorzatą Lubojańską i delegacją władz Ostrowa Wielkopolskiego.

Do kolejnego spotkania – tym razem on-line - doszło w lutym 2012 r. podczas akademii, poświęconej 70. rocznicy śmierci Mirosława Ferića. Rok później we wrześniu 2013 r. Philip Methuen wraz z córką Antonią gościli w ostrowskiej „Jedenastce” - uczestniczyli w uroczystym apelu, zwiedzili szkolną Izbę Pamięci i zapalili znicz na grobie swojej babci Zofii Ferić. W setną rocznicę urodzin Mirosława Ferića – 17 czerwca 2015 r. - miała miejsce kolejna wizyta Philipa Methuena w naszym mieście. Trwałą pamiątką tej podróży jest tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie domu przy ulicy Partyzanckiej, w którym Ferić mieszkał w latach 1919-1935.

We wrześniu 2019 r. Bentley Priory Museum pod Londynem stało się miejscem bliskim sercu Polaków, a szczególnie społeczności Szkoły Podstawowej nr 11. Miało tam bowiem miejsce wyjątkowe wydarzenie - odsłonięto pomnik Mirosława Ferića. Uroczystość miała na celu uczczenie wkładu polskich lotników walczących przy boku RAF w czasie bitwy o Anglię.

Z okazji 80. rocznicy bitwy o Anglię syn patrona wziął udział w Wielkiej Brytanii w wielu uroczystościach i projektach. 15 września 2020 r., w dniu upamiętniającym bitwę o Anglię, Philip Methuen wraz z żoną złożyli pod pomnikiem poległych polskich lotników w Northolt wieniec w imieniu ,,Dzieci 303”, do których należą synowie i córki bohaterskich lotników z Dywizjonu 303, a także od uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11, których syn Ferića uważa za członków ,,Dzieci Dywizjonu”. Philip Methuen podjął także starania, aby w Northolt powstał Pomnik Poległych Lotników nad Kanałem La Manche, ponieważ poległo tam dwunastu pilotów z Dywizjonu 303, a nie mają imiennych grobów.

23 października br. w Szkole Podstawowej nr 11 odbędzie się podsumowanie pracy nad projektem. Niestety, mimo że Philip Methuen zawsze bardzo miło wspomina pobyt w naszym mieście i szkole, nie dojdzie do zaplanowanej wizyty ze względu na pandemię. Uczniowie połączą się z Gościem on-line.