14 lutego br. minęła 80. rocznica śmierci patrona naszej szkoły - Mirosława Ferića. W 1942 r. porucznik pilot Mirosław Ferić zginął w Northolt śmiercią lotnika. Podczas lotu treningowego, w czasie wykonywania akrobacji na samolocie Spitfire, urwały się skrzydła maszyny, a zbyt mała wysokość nie pozwoliła pilotowi wyskoczyć ze spadochronem. Uroczysty pogrzeb M. Ferića odbył się 19 lutego 1942 r. Wielki Polak pochowany został z honorami na cmentarzu w Northwood w Wielkiej Brytanii. W kronice Dywizjonu 303, zapoczątkowanej przez Ferića, znalazły się wzruszające słowa wpisane przez jego kolegów pilotów: ,,Ta strata, jakże okrutna, w sercu każdego z nas wzbudziła żal ogromny. Kochany Ox odszedł od nas, odszedł na nowy przydział do Niebieskiej Eskadry. Zostawił po sobie nam w spuściźnie przykład Polaka, Żołnierza, Pilota i Kolegi. Zostawił dumę z przynależności do Narodu, który takich jak On wychował Obrońców – Obywateli. Oxie kochany, nie zawiedziemy Cię! Pamięć Twoja będzie wiecznie żywa w naszych sercach’’.
 
W rocznicę śmierci Patrona obchodzimy w naszej szkole Dzień Wspomnień o Patronie. Z tej okazji delegacja uczniów złożyła kwiaty pod popiersiem Ferića oraz znicze na grobie Matki Patrona. Uczniowie klas I-IV wspominali postać wielkiego Polaka, wykonywali prace plastyczne dotyczące Mirosława Ferića oraz lotnictwa. Wytwory ich działań zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
Uczniowie klas V-VIII na lekcjach wychowawczych oraz historii oglądali prezentację na temat OXA oraz fragmenty filmu o tragicznej śmierci Patrona. W tygodniu poprzedzającym Dzień Wspomnień o Patronie, na lekcjach historii przypomniano sylwetkę Ferića, tworzono plakaty, prace plastyczne i prezentacje, które przesyłano w aplikacji Microsoft Teams. Ponadto, na lekcjach języka polskiego ósmoklasiści, przy okazji omawiania lektury „Kamienie na szaniec”, opisywali przykłady walki Polaków z okupantem ze szczególnym nawiązaniem do udziału lotników w Bitwie o Anglię. Na lekcjach języka angielskiego starsi Jedenastkowicze zajmowali się tłumaczeniem fragmentów wypowiedzi syna naszego Patrona - pana Philipa Methuen Ferića, z którym uczniowie oraz nauczyciele spotkali się online w minionym roku szkolnym.
 
Syn naszego patrona często odwiedza grób swojego ojca w Northwood, składa znicze - także w imieniu społeczności naszej szkoły, która jest mu bardzo bliska. Dzień Wspomnień o Patronie jest ważnym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu. Wszyscy uczniowie bardzo angażują się w godne, pełne zadumy i refleksji upamiętnienie naszego bohatera.