Kobiety Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 roku w przeddzień 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbył się w naszej szkole wykład pt. „Nie zapominajmy o kobietach niepodległości”, który wygłosiła pani Małgorzata Wielgosz- mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W czasie trzech spotkań uczniowie klas VI i VII mogli wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji o polskich patriotkach- aktorkach, pisarkach, działaczkach społecznych, które w różny sposób walczyły o niepodległą Polskę. Wykład podzielony był na cztery części i przedstawiał: Ambasadorki, Siłaczki, Bojowniczki i Emancypantki.

Kobiety niepodległości to m. in. Helena Modrzejewska, Eliza Orzeszkowa, Maria Szeliga ,Halina Radlińska czy Faustyna Morzycka. Były one ambasadorkami kultury polskiej na arenie międzynarodowej, nagłaśniały kwestię germanizacji i rusyfikacji , emancypacji kobiet, uczyły potajemnie języka polskiego, wreszcie z bronią w ręku, często w męskim przebraniu, walczyły o Niepodległą Polskę. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, który na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.