19 kwietnia br. w całej Polsce obchodzono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do akcji Żonkile, upamiętniającej to wydarzenie, przyłączyła się również klasa 1b i 2b ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Mirosława Feriča w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci uczestniczyły w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez wychowawców: Marikę Piaskowską i Agatę Stempniewicz. 

Podczas pierwszej części zajęć uczniowie otrzymali symboliczne żonkile i zapoznali się ze słuchowiskiem zaproponowanym przez muzeum POLIN w Warszawie. Opowiadanie ,,Było - nie ma - jest’’ wprowadziło klasy młodsze do rozmowy na temat przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania dzieci odbyły podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

W części warsztatowej uczniowie mieli okazję poznać tradycje, potrawy i święta charakterystyczne dla narodu żydowskiego. Dzieci ulepiły hamantasze - żydowskie ciasteczka, o których usłyszały w opowiadaniu. Zagrały w drejdla - zabawę, która dla żydowskich dzieci jest obowiązkowym elementem święta Chanuki. Poznały litery alfabetu hebrajskiego, rozszyfrowywały swoje imiona zapisane w tym alfabecie oraz otrzymały pamiątkowe wizytówki.

Ważną częścią wydarzenia było uświadomienie dzieciom, że w połowie XIX w. w Ostrowie Wielkopolskim społeczność żydowska stanowiła ponad 30% mieszkańców. Pamiątką po nich jest istniejąca do dzisiaj synagoga oraz lapidaria. Uczniowie poznali także słynnych Polaków pochodzenia żydowskiego. Dzięki scenariuszowi zajęć zaproponowanemu przez muzeum POLIN oraz części warsztatowej opartej na zabawie udało się przekazać dzieciom ten niezwykle trudny temat w dostosowanej dla nich formie.

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile