17 lutego br. nasza szkoła obchodziła „Dzień Wspomnień o Patronie”. Z tej okazji, by uczcić pamięć kapitana pilota Mirosława Ferica w 81. rocznicę jego śmierci, został przygotowany uroczysty apel dla społeczności szkolnej z udziałem pocztu sztandarowego.

Podczas akademii pani dyrektor Małgorzata Lubojańska oraz pani wicedyrektor Ewa Wulbach przedstawiły uczniom definicję słowa patron, wyjaśniły również jakie znaczenie dla uczniów ma posiadanie patrona, zwłaszcza tak wyjątkowego jak Mirosław Ferič, który bez wątpienia może być wzorem do naśladowania oraz jest symbolem bohaterstwa, męstwa i odwagi.

Pani dyrektor przypomniała wszystkie działania związane z Mirosławem Ferićem, które były i są podejmowane przez społeczność szkoły od roku 1984, w którym to lotnik Dywizjonu 303 został zwierzchnikiem naszej szkoły. Pod popiersiem Mirosława Feriča złożono również wiązankę kwiatów.

Uroczystość uświetniona została przez uczniów klasy 3a i 5b okolicznościowym programem artystycznym przygotowanym przez nauczycieli: Arletę Doktór, Emilię Polak i Romana Paszkowiaka. Została przedstawiona sylwetka patrona, recytowano wiersze o tematyce lotniczej, natomiast Szkolny Chór Jedenastka, pod kierownictwem pani Natalii Janowskiej, zaprezentował piękne pieśni lotnicze.

Podsumowano także Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły „Mirosław Ferič – harcerz, lotnik, ostrowianin”, w którym I miejsce zajął Ignacy Krasiński z klasy 5b, II miejsce Mikołaj Sieradzki z klasy 4a, a III miejsce Tatiana Konowalska z klasy 4b. Liczny udział uczniów w konkursie jest kolejnym dowodem na to, że szlachetność, bohaterstwo i miłość do Ojczyzny Mirosława Feriča zachwyca kolejne pokolenia.

Szkoła Podstawowa nr 11 po dziś dzień chlubnie nosi imię wielkiego ostrowianina, którego burzliwe losy zawiodły aż do Wielkiej Brytanii. Od kilku lat mamy też stały kontakt z jego synem Filipem Methuenem Ferićem, który już dwukrotnie odwiedził Ostrów i naszą szkołę, spotkał się ze społecznością Jedenastki, zwiedzał Salę Tradycji i ze wzruszeniem odkrywał rodzinną historię. Syn naszego patrona każdego roku z okazji tego wyjątkowego święta przekazuje ciepłe pozdrowienia i podziękowania za pielęgnowanie pamięci o swoim ojcu.