14 kwietnia br. uczniowie klasy 5b wraz z polonistą wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną - Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży w Ostrowie Wielkopolskim, która włączyła się w 11. edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nazwa akcji łączy się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania, który w każdą rocznicę, 19 kwietnia otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żółtych kwiatów, najczęściej żonkili, a potem składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd symbolem pamięci jest właśnie papierowy żonkil, który uczniowie także przypięli sobie w tym dniu do ubrań. Na początku spotkania uczniowie wysłuchali opowiadania Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele”, którego akcja dzieje się w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Następnie wymienili się wrażeniami z wysłuchanej opowieści i opowiadali o emocjach, które im towarzyszyły. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia przygotowali „słoiki wzmocnień”, które są doskonałą formą budowania przyjaźni, życzliwości wśród młodych ludzi.

W środę, 19 kwietnia lekcja języka polskiego stała się częścią tej akcji. Uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny zatytułowany „Będę pisać”, który opowiada o losach żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Historia Zosi i Natana skłoniła uczniów do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

Pamiętamy o naszej historii, a udział w tej akcji jest formą wyrażenia wdzięczności i szacunku do osób, które wzięły udział w powstaniu w getcie warszawskim.

Wycieczka do biblioteki wpisała się także w szkolne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Była to również doskonała okazja do zapoznania się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz obejrzenia wystawy książek nawiązujących do wydarzeń w getcie warszawskim i przybliżających kulturę żydowską.