10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczystość bliska sercu każdego ostrowianina, Polaka. Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Tradycją naszej szkoły jest wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Następnie głos zabrała Dyrektor szkoły pani Małgorzata Lubojańska, która podkreśliła wagę patriotyzmu we współczesnym świecie i pielęgnowanie wartości, które stanowią o naszej przynależności do narodu.

Młodzież z klasy 7a i 8a zaprosiła wszystkich na wspólną wędrówkę po kartach historii, którą uzupełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia kl. 8a Filipa Iwaszko. Niepowtarzalnego klimatu dodał występ chóru szkolnego, który zaśpiewał pieśni patriotyczne „Rozkwitały pąki białych róż” i „Niepodległa, niepokorna”. Z kolei Filip Garczarek, uczeń kl. 8a w piosence Marka Grechuty „Ojczyzna” śpiewał o tym, czym naprawdę jest miłość do Ojczyzny. To przede wszystkim miejsca, które znamy i kochamy, a także literatura i sztuka.

W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych. Wielu podkreślało wagę tego dnia, przypinając kotyliony w barwach narodowych. Spotkanie okazało się wielką lekcją historii. Uświadomiło młodym ludziom, żeby dołożyli wszelkich starań, aby każdy kolejny dzień był świadectwem ich troski o Ojczyznę. Najpełniej wyraził to nasz Wielki Rodak św. Jan Paweł II: „Nic nie jest dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”.

Koordynatorami przedsięwzięcia byli nauczycielka j. polskiego p. Katarzyna Kaźmierowska, nauczycielka muzyki p. Natalia Janowska i nauczyciel historii p. Dariusz Krysik. O oprawę plastyczną zadbała p. Anna Wikło, fotograficzną p. Ewa Gaweł i techniczną p. Piotr Kierzek.