5 czerwca br. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w niecodziennej lekcji chemii prowadzonej przez Pana Mariusz Kubiaka, pracownika PKN Orlen Oddział PGNiG w Odolanowie.

Był to czas, w którym 7a zapoznała się z produktami oddziału pochodzącymi z niskotemperaturowego procesu przetwarzania gazu ziemnego. Uczniowie mieli też możliwość uczestnictwa w interaktywnych zajęciach z udziałem ciekłego azotu czy helu gazowego.

Jedenastkowicze, jak prawdziwi naukowcy, mieli możliwość sprawdzenia, jak ekstremalnie niska temperatura wpływa na różne materiały i przedmioty, wykonali eksperymenty: "szklane róże", "bananowe młotki", syntetyczna mgła, "chemiczne jo-jo", pompownie balonów dwutlenkiem węgla lub gazowym azotem, czy tzw. „chemiczny wulkan”.

W trakcie warsztatów 7a dowiedziała się, czy można włożyć rękę do ciekłego azotu, czy pojemnik z ciekłym azotem można szczelnie zamknąć, czyzmieścimy 10 napompowanych balonów w małym pojemniku; poznała również odpowiedź na pytanie: „dlaczego kreda lewituje po kąpieli w azocie?”

Na koniec odbyły się zajęcia związane z kuchnią molekularną, rezultatem czego były przepyszne lody nitro o smaku waniliowym. Wszystkie doświadczenia, prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, wsparte były solidną dawką wiedzy.

Dzięki warsztatom chemia przestała być tylko szkolnym przedmiotem, a stała się fascynującą dziedziną nauki. Ten dzień na długo zostanie wszystkim w pamięci.