W czerwcu br. klasa 1b zakończyła realizację projektu edukacyjnego ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki’’. Tegoroczna, czwarta już edycja, pod kryptonimem ,,Podróżowanie przez czytanie’’ stała się okazją do świetnej zabawy, dzięki której uczniowie pogłębili wiedzę na temat danych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji.

Podczas realizacji każdego z trzech modułów projektu uczestnicy wybierali jedną spośród zaproponowanych lektur, do których wykonywali określone zadania. Przez cały rok dzieciom towarzyszyła maskotka – Chmurka Tosia oraz specjalne lekturniki, w których uczniowie zapisywali najważniejsze informacje na temat przeczytanych książek.

W module jesiennym uczestnicy zapoznali się z lekturą ,,Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”. Następnie przygotowali w grupach lapbooki związane z treścią przeczytanej książki. Kolejnym wykonanym przez uczniów zadaniem, było włożenie do pudełka po butach różnych rzeczy, które kojarzyły się im z przeczytaną lekturą i omówienie ich w kręgu.

W module zimowym klasa poznała przygody mieszkańców Bullerbyn. Książka zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Uczniowie, pracując w dwóch zespołach, przygotowali makiety Bullerbyn. Następnie stworzyli pizzę lekturkową. Każdy kawałek kartonowej pizzy przedstawiał inny fragment książki. Cała klasa zaprojektowała także ,,Księgę bezpieczeństwa’’, będącą poradnikiem dla osób, które zgubiły się na wycieczce.

W ramach realizacji modułu letniego dzieci poznały historię znanego podróżnika Kazimierza Nowaka opisaną w książce ,,Afryka Kazik’’. W klasie zorganizowany został tematyczny dzień związany z kontynentem, o którym była mowa w książce. Dzieci wysłuchały relacji Neli Małej Reporterki oraz przygotowały afrykańskie maski plemienne. Uczniowie wykonali także makietę Afryki, na której umieścili własnoręcznie wykonane, kartonowe zwierzęta.

Podsumowaniem udziału w projekcie było zorganizowanie pikniku czytelniczego oraz przyłączenie się do Ogólnopolskiej Akcji ,,Czytanie na polanie’’ zaproponowanej przez szkolną bibliotekę. Potwierdzeniem realizacji projektu jest certyfikat przyznany klasie. Uczniowie otrzymali również pamiątkowe dyplomy.