05 października br. rozpoczęła się długo wyczekiwana wizyta syna Patrona naszej szkoły – pana Philipa Feriča-Methuena, któremu w wyprawie do Polski towarzyszyła jego córka – Antonia. Termin odwiedzin był nieprzypadkowy, bowiem to w roku szkolnym 2023/2024 przypada 40. rocznica nadania szkole imienia Mirosława Feriča. Tym bardziej ucieszył fakt, że w jubileuszowym czasie p. Philip zaszczycił Jedenastkę swoją obecnością.

Pierwszego dnia wizyty, zaraz po uroczystym powitaniu przez p. dyrektor Małgorzatę Lubojańską oraz wicedyrektor Ewę Wulbach, Goście wzięli udział w spotkaniu z uczniami, harcerzami oraz nauczycielami, które odbyło się w Sali Tradycji, służącej od lat do gromadzenia eksponatów i pamiątek związanych z „Ox-em”. Podczas tegoż popołudnia uczniowie wyświetlili prezentację będącą podsumowaniem wszystkich działań związanych z krzewieniem w Jedenastce pamięci o wyjątkowym pilocie, jakim był Mirosław Ferič. Goście podziwiali zasoby zebrane w sali, wpisali się również do księgi pamiątkowej. Po spotkaniu p. Philip i p. Antonia w asyście delegacji oraz harcerzy udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty na grobie Matki Patrona – śp. Zofii Fericzowej z Babińskich.

O godzinie 16:30 Goście wzięli udział w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych, na którym obecna była również Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – p. Beata Klimek. Pani Prezydent nie kryła wzruszenia z powodu kolejnego spotkania z p. Feričem-Methuenem i jego wnuczką. Podkreśliła, iż w Jedenastce pamięć o Mirosławie Feriču jest niezwykle pieczołowicie pielęgnowana, a wizyta Gości z Anglii jest tego namacalnym dowodem.

Obecność tak znakomitych osobistości jeszcze bardziej podniosła rangę wydarzenia, a jego najmłodsi uczestnicy nie ukrywali dumy i radości z faktu, że to właśnie ich ślubowanie odbyło się w towarzystwie Syna Patrona. Korzystając z faktu, iż na uroczystości licznie zgromadzili się rodzice, uczniowie oraz przyjaciele szkoły, p. Dyrektor podarowała p. Philipowi Feričowi-Methuenowi statuetkę, będącą symbolem wieloletniej przyjaźni i wzajemnej pamięci.

W drugim dniu wizyty p. Philip i p. Antonia spotkali się ze wszystkimi uczniami Jedenastki. Podczas apelu miało miejsce szczególne wydarzenie – otóż Goście z Anglii przekazali na ręce p. Dyrektor wyjątkowe trofeum, jednocześnie wyrażając życzenie, by trafiało ono co roku do ucznia klasy ósmej, który będzie wyróżniał się w wielu dziedzinach. Efektowna statuetka w kształcie samolotu Spitfire częściowo została wykonana przez samego p. Philipa Feriča-Methuena. Bardzo miłym akcentem było również przekazanie Gościom monografii Mirosława Ferića napisanych przez p. Romana Nyklewicza - emerytowanego bibliotekarza oraz pasjonata historii. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne zdjęcia z Synem i Wnuczką Patrona. W dalszej części dnia Goście wzięli udział w uroczystym obiedzie z władzami miasta oraz zwiedzili ekspozycję „Dawny Ostrów” prezentowaną w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W sobotę p. Philip Ferič-Methuen oraz p. Antonia spotkali się z uczniami w Aeroklubie Ostrowskim, gdzie mogli podziwiać zgromadzone w hangarach samoloty oraz szybowce. Prawdziwą ciekawostką okazała się również wizyta w siedzibie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie. Goście mogli poznać tajniki pracy „powietrznych” ratowników medycznych, zobaczyli również, jak odbywa się udzielanie pomocy poszkodowanym, do których przylatuje helikopter.

Po aktywnościach na świeżym powietrzu przyszedł czas na odwiedziny w Muzeum w Lewkowie, w którym Syn i Wnuczka Patrona zwiedzili ekspozycję drzew genealogicznych. Korzystając z okazji, podziwiali również wystawy stałe i czasowe oraz towarzyszyli uczniom w warsztatach z projektowania herbów.

Wizyta w Lewkowie, podczas której p. Philipowi i p. Antonii towarzyszyła p. dyrektor – Małgorzata Lubojańska, była ostatnim punktem w bogatym harmonogramie odwiedzin. Wzruszeni, ale niezwykle szczęśliwi z możliwości spotkania, pożegnaliśmy naszych Gości, wyrażając pewność, że jest to koniec kolejnego, ale na pewno nie ostatniego, rozdziału tej pięknej opowieści o przyjaźni Syna Patrona z naszą szkołą.