20 kwietnia br. uczniowie klasy 4b wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie. O obowiązkach oraz pracy lekarzy, ratowników i pilotów mówili: kierownik bazy LPR w Michałkowie - ratownik CZaH* Tomasz Kaczmarek, lekarz - Serah Mwangi, pilot - kapitan Andrzej Marć oraz ratownik CZaH* - Olgierd Rybicki.

Pracownicy LPR-u bardzo dokładnie opowiadali uczniom o pracy i obowiązkach lekarza oraz ratownika. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda codzienność w bazie, przyjmowanie wezwania oraz sam wylot, który powinien nastąpić w 3 min. od momentu przyjęcia wezwania.

Pilot helikoptera opowiedział o warunkach i potencjalnych zagrożeniach, z którymi styka się w swojej pracy oraz przedstawił budowę śmigłowca. Czwartoklasiści dowiedzieli się, jak to się dzieje, że helikopter unosi się w powietrze, jak nim sterować, zostali też zapoznani z jego budową i wyposażeniem. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć z bliska stacjonujący w bazie helikopter, którego nazwa rozpoznawcza to RATOWNIK-21. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań, na które załoga LPR- u chętnie odpowiadała. Ratownicy przygotowali dla naszych uczniów warsztaty z udzielania pierwszej pomocy (BLS), przypomnieli wszystkie główne zasady związane z jej stosowaniem, a przy pomocy fantomów, dzieci mogły przećwiczyć masaż pośredni serca.

W drodze powrotnej, korzystając z obecności taty jednego z uczniów, który jest lekarzem, uczniowie porozmawiali o AED, dowiedzieli się do czego służy to urządzenie i dlaczego tak ważne jest, by w przypadku reanimacji, starać się znaleźć je w pobliżu.

Czwartkowa wycieczka była dla naszych uczniów ciekawą przygodą, a zdobyte w jej trakcie informacje, będą mogli oni wykorzystać w swoim życiu. U niektórych osób widać było błysk w oku i możliwe, że w przyszłości, któraś z nich zasili szeregi załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ramach podziękowania za zaproszenie i możliwość zwiedzenia bazy w Michałkowie, uczniowie przekazali załodze bazy pamiątkową koszulkę w barwach szkolnego klubu UKS BATORY oraz wydrukowaną na szkolnych drukarkach 3D, statuetkę helikoptera z jego nazwą rozpoznawczą. W drodze do bazy naszej grupie udało się wejść na teren odrestaurowanego pałacu Lipskich, położonego w zespole pałacowo-parkowym w Lewkowie.

Ciekawostki:

- waga helikoptera ok. 3 ton,

- spalanie 4l/min. lotu (nafta lotnicza),

- koszt helikoptera - 25 000 000 pln,

- załoga ma 3 minuty na wylot od przyjęcia wezwania.

 

* - członek załogi HEMS