dbi2020Dzień Bezpiecznego Internetu – idea Program „Safer Internet” w głównej mierze skupia się na zwróceniu uwagi rodziców na niebezpieczeństwa na jakie narażone są dzieci i młodzież korzystające z Internetu. Obecnie, zwłaszcza po rosnących przypadkach hejtu (mowy nienawiści) i fake newsów, konieczne jest zaangażowanie wszystkich użytkowników do przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom.

W ramach obchodów prowadzone są szkolenia oraz wykłady mające uświadamiać ludzi w kwestii zagrożeń pojawiających się w Internecie. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). Bezpieczeństwo w Internecie – zagrożenia Wśród największych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu wymienia się hejt i używanie mowy nienawiści. Są to złośliwe i pełne pogardy opinie, które dotykają poszczególne osoby lub grupę osób. Najczęstszymi powodami stosowania mowy nienawiści są różnice wynikające z różnych światopoglądów, religii czy płci. Mowa nienawiści prowadzi dodatkowo do tworzenia uprzedzeń. Kolejnym zagrożeniem są fake newsy, czyli fałszywe wiadomości wprowadzające w błąd swoich odbiorców.

Jak się ochronić przed zagrożeniami z Internetu?

Wśród podstawowych kroków mających nam zapewnić bezpieczeństwo w internecie wymienia się hasło, zabezpieczenia, aktualizacje oraz Wi-Fi. Hasła, którymi logujemy się do systemów, powinny być skomplikowane oraz różnorodne – inne dla każdego konta. Hasło powinno być kombinacją wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nie powinniśmy także zapisywać swoich haseł na publicznych komputerach. REKLAMA Ostrożność trzeba zachować także korzystając z darmowego Wi-Fi - nie powinniśmy logować się wtedy na skrzynkę mailową lub na konto bankowe, ponieważ grozi to wyciekiem danych.

Należy także pamiętać o aktualizowaniu aplikacji, które poprawiają działanie komputera czy telefonu oraz zawierają nowe zapory odporne na ataki hakerów. Kolejnym zabezpieczeniem jest także wykupienie programu antywirusowego.