2 www3 grudnia 2019r.  dziewięciu reprezentantów z klas VI-VIII wraz z panią pedagog – Kornelią Urbaniak, miało przyjemność wziąć udział w konferencji organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim z okazji Ogólnopolskiego Dnia Prawa Dziecka. Motywem przewodnim spotkania była „30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka".

Na początku spotkania uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym,  następnie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w wykład poprowadzony przez gościa specjalnego - Dorotę Zawadzką – psychologa rodzinnego, trenera umiejętności społecznych, specjalistki w sprawach mediów dla dzieci i młodzieży, szerzej znanej z programów telewizyjnych, takich jak: „Superniania”, „Na kłopoty Zawadzka”, „I Ty możesz mieć Superdziecko”.

Choć tematy poruszane na spotkaniu były poważne, sposób ich przedstawienia daleki był od nudnego wykładu. Superniani nie brakowało poczucia humoru, ani talentu aktorskiego, więc już od pierwszych chwil nawiązała znakomity kontakt z uczniami. Na początku odwołała się do słów Janusza Korczaka, który mawiał, iż  „nie ma dzieci, są ludzie”, a także przypomniała, że dla każdego dziecka najważniejsze są miłość i czas poświęcany mu przez rodziców. Po wystąpieniu pani Doroty Zawadzkiej mogliśmy usłyszeć pana Piotra Urbaniaka, który jest psychologiem, a na co dzień pracuje w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.  Pan Piotr zaprezentował film interaktywny dla młodzieży, którego tematem był hejt i przemoc rówieśnicza w szkole. Widzowie mieli możliwość sami zdecydować, jak zachowa się główny bohater i zobaczyć konsekwencje tego wyboru.  Na chwilę bohaterem filmu stał się każdy, kto go oglądał i widział różne formy dokuczania Mateuszowi – uczniowi jednej z tysięcy szkół ponadpodstawowych. Historia miała cztery różne zakończenia, w zależności od wyborów dokonanych przez oglądającego.  Film będzie można zobaczyć na szkolnym kanale YouTube.