7 www18 października br., w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się III Międzyszkolny Konkurs Kodowania w Scratch. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Piotr Kałużny i Mateusz Świtała z klasy 7b. W ramach konkursu uczniowie ostrowskich szkół podstawowych podjęli rywalizację w dwóch etapach:

Etap I - Debugowanie - polegający na wyszukiwaniu i poprawianiu błędów w skryptach programu Scratch. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć błąd w gotowym skrypcie i poprawić go tak, aby program zadziałał prawidłowo. Zadanie składało się z około 11 skryptów o rosnącym poziomie trudności. Błędy polegały m. in. na niepołączonych, bądź niewłaściwie użytych, bloczkach, złej kolejności bloczków lub braku właściwego bloczka w skrypcie.

Etap II - Freestyle „10 bloczków” - polegający na stworzeniu programu na bazie 10 bloczków. W tym etapie uczestnicy musieli przygotować dowolny program o charakterze edukacyjnym z wykorzystaniem nie więcej niż dziesięciu różnych bloczków. Bloczki zostały wybrane losowo tuż przed rozpoczęciem zadania. Wszystkie projekty były oceniane według następujących kryteriów: scenariusza, stopnia trudności, efektu wizualnego, waloru edukacyjnego. Piotr i Mateusz stworzyli program, który może posłużyć dzieciom w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym do nauki prawidłowego segregowania odpadów.

Nasi koderzy zajęli II miejsce na 14 startujących drużyn. Konkurs był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich wiadomości, jak również dał możliwość spotkania z innymi osobami, które interesują się kodowaniem i programowaniem.