W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klasy 8a podsumowali innowację „O czym oni śpiewają?”. Celem innowacji było przybliżenie uczniom największych nazwisk polskich tekściarzy, poznanie kultowych tekstów piosenek, ćwiczenie umiejętności interpretacyjnych oraz analizowanie tekstów pod kątem występujących w nich środków językowych. Podczas lekcji ósmoklasiści zapoznali się z sylwetkami: Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Ciechowskiego, Jacka Cygana, Wojciecha Młynarskiego, Wojtka „Sokoła” czy Filipa Szcześniaka oraz Jakuba Grabowskiego, znanych jako duet „Taconafide”. Przy wykorzystaniu różnych metod, uczestnicy innowacji interpretowali metafory, ukryte przesłania, odkrywali liczne podteksty. Podsumowaniem zabawy z piosenkami było pisanie scenariuszy do autorskich klipów oraz tworzenie ilustracji do tekstów za pomocą techniki kolażu.

„Innowacja, w której wzięliśmy udział, była bardzo ciekawym doświadczeniem. Pokazała mi, że znam pewne utwory, ale nigdy nie wsłuchiwałam się w ich słowa, nie wiedziałam, o czym są. Teraz, kiedy je usłyszę, będę myślała o nich zupełnie inaczej. Cieszę się, że poznałam polskich autorów piosenek, nie będą już to dla mnie anonimowe nazwiska. Świetnie się bawiłam podczas ostatnich lekcji” - powiedziała Sara Czerewkiewicz.

„Znam Tamagochi na pamięć, ale nigdy nie wsłuchiwałem się dokładnie w treść tej piosenki. Nie wiedziałem, że niesie ona za sobą tak poważną treść.” - podsumował Filip Łacny.

Teksty omawiane w ramach innowacji:

- Agnieszka Osiecka, „Niech żyje bal”,
- Wojciech Młynarski, „Jeszcze z zielone gramy”,
- Jacek Cygan, „Łatwopalni”,
- Grzegorz Ciechowski, „Telefony”,
- Wojciech Sokół, „Reset” ,
- Filip Szcześniak, Kuba Grabowski Taconafide – „Tamagochi”,
- Jacek Cygan, „Czas nas uczy pogody”.

Autorką innowacji jest p. Ewa Gil.