dzienochronydanychosobowychChroń swoją prywatność – unikniesz problemów. Takie jest główne przesłanie obchodzonego od 2006 roku Dnia Ochrony Danych Osobowych. Corocznie, 28 stycznia na całym Starym Kontynencie krajowi rzecznicy ochrony danych organizują konferencje, konkursy i wystawy, uświadamiające, jak niebezpieczne skutki przynieść może nieuwaga lub zbytnia niefrasobliwość w udostępnianiu wrażliwych danych.

dbi 20177 lutego 2017 to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. To właśnie wtedy w około 100 państwach na całym świecie będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.  Hasłem przewodnim nadchodzącego wydarzenia jest „Razem zmieniamy internet na lepsze”.

KidTablety, smartfony, telewizory. W dzisiejszych czasach dzieci otoczone są ekranami. Gry, YouTube, przeglądanie internetu, czatowanie ze znajomymi, serwisy społecznościowe. To chleb powszedni dla najmłodszych. Nie da się od tego uciec. Ale można to kontrolować. Kiedy powinniśmy naszym dzieciom pozwolić na korzystanie ze zdobyczy współczesnej technologii? Bariera wejścia najmłodszych w świat cyfrowej rozrywki z roku na rok się obniża.

Dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem, narażone są na rodzaj cyfrowej demencji, która uniemożliwia im naukę podstawowych zadań. Zbyt długie korzystanie ze smartfona, tabletu czy telewizji może być przyczyną „cyfrowej demencji” u dzieci, które mają przez to coraz mniejszą zdolność do zapamiętywania prostych matematycznych zadań. Dr Kristy Goodwin, badaczka wpływu technologii na dzieci i jednocześnie matka dwójki dzieci, powiedziała, że nadmierne korzystanie ze zdobyczy technologicznych powoduje u dzieci zaburzenia uwagi.  W ramach badań Goodwin jeździła po USA i rozmawiała z nauczycielami. Przez nadmierną obecność technologii w życiu dzieci ich pamięć ulegała degradacji. Dzieciaki miały problem z rozwijaniem  umiejętności językowych przez to, ze całą uwagę skupiały na ekranie telefonu a nie rozwijały pamięci w prawdziwym świecie. Trudniej im było przez to rozmawiać z drugim człowiekiem.

Jak oduczyć pociechę nadmiernego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii? Metod jest wiele, a naukowcy niedawno udowodnili zupełną nieprzydatność jednej z nich... Dzieci i ich tablety są tematem, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. O obawach związanych z przebywaniem naszych pociech w świecie cyfrowym pisaliśmy w jednym z numerów magazynu Ja My Oni. Ale jak oduczyć pociechę nadmiernego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii? Metod jest wiele, a naukowcy niedawno udowodnili zupełną nieprzydatność jednej z nich. (Kilka krótkich a skutecznych porad znajdą Państwo na drugiej stronie).

Macie zamiar podzielić się swoimi zdjęciami i informacjami na portalu społecznościowym, ze znajomymi i tylko z nimi? Warto zadbać o ustawienia prywatności. Szymon Wójcik – koordynator projektu Saferinternet.pl prezentuje, w jaki sposób wykorzystywać narzędzia dostępne w serwisie Facebook do publikowania zdjęć z dbałością o prywatność.

Ruszyła kampania „Mama, tata, tablet”, której celem jest edukacja w obszarze rozważnego korzystania przez dzieci z technologii mobilnych oraz kształtowanie odpowiednich postaw rodzicielskich. Jak pokazują badania ponad  40% dzieci w Polsce do 2. r.ż. korzysta z tabletów i smartfonów i aż 84% 5 i 6-latków. Głównym elementem kampanii jest film Homo tabletis, opowiadający o nowej tendencji wśród najmłodszych użytkowników nowych technologii. Kampanię wsparła Krystyna Czubówna, użyczając głosu do narracji filmu. Więcej informacji na: www.mamatatatablet.pl

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak rozmowy z Warszawy czy Płocka, bo zaczynają się od liczb (+243) i (+225). Faktycznie to połączenia z zagranicy, głównie z Afryki, które prowokują nas do oddzwonienia. Gdy to zrobimy, nasz portfel może uszczupilić się o nawet kilka tysięcy złotych. Uwaga na oszustów!

 

+232 21822873

Na pierwszy rzut oka wygląda to jak połączenie z mazowieckiego, ale coś się nie zgadza! Przede wszystkim liczba cyfr. To zwyczajny przekręt.

Trisha Prabhu z Chicago opracowała program, który wysyła użytkownikom komunikaty z ostrzeżeniem, gdy napiszą coś obraźliwego. Jej "Rethink" ma zachęcać do przemyślenia sprawy i dlatego pyta: "czy na pewno chcesz to wysłać?". Amerykańska 13-latka znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Google Science Fair 2014. Jej projekt opiera się na założeniu, że internetowy hejt i złośliwe komentarze często publikujemy pod wpływem emocji. Gdybyśmy się zastanowili, przemyśleli sprawę, często nie opublikowalibyśmy złośliwego czy krzywdzącego komentarza. Trisha Prabhu skupiła się na tym, że nastolatki są impulsywne - a jeśli uda się nad tym zapanować, to i uda się ograniczyć cyberprzemoc.