Otrzymaliśmy paczkę ze szkoły z Anglii, w której znajdowały się upominki dla całej społeczności szkolnej. Pierwszy prezent to bluza, którą uczniowie w Hornchurch noszą jako mundurek szkolny. Kolejny prezent to torba, którą uczniowie angielskiej szkoły używają do noszenia notatek i podręczników. Obydwa upominki mają logo szkoły, na które składają się inicjały patrona szkoły (RJ Mitchell) oraz wzór samolotu. Prezenty znajdują się w gablocie w sali 206. Zachęcamy do ich oglądania. Najważniejszą jednak zawartością był miś (teddy guard), który przyleciał do Polski, by pełnić rolę ambasadora w naszej szkole. Teddy ma na imię Mitchell. Oto list, który napisał do nas przybysz z Anglii:

 

 

Przedstawiciele szkoły partnerskiej w Hornchurch, pan Kevin Lee i Jim Morton, podczas uroczystości z okazji Święta Szkoły przekazali na ręce Pani dyrektor Małgorzaty Lubojańskiej dwa prezenty: książkę oraz flagę. Książka wraz z flagą znajdują się obecnie w sali językowej i można je oglądać podczas lekcji języka angielskiego. Flaga przedstawia logo naszej szkoły i szkoły z Anglii oraz złączone dłonie, które są symbolem naszego partnerstwa. Książka zawiera zdjęcia przedstawiające partnerską szkołę, nauczycieli i uczniów oraz listy napisane przez uczniów tamtejszej szkoły.

Kevin Lee i James Morton – przedstawiciele partnerskiej Szkoły Hornchurch w Anglii gościli 4 października w naszej szkole i odpowiedzieli nam na kilka pytań:

 

Nasza szkoła nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową RJ Mitchell w Anglii. Została ona zbudowana na dawnym placu apelowym sił lotniczych Wielkiej Brytanii (RAF), Hornchurch. Teren obok szkoły w czasie I wojny światowej był lotniskiem i bardzo ważną strefą lotniskową w czasie Bitwy o Anglię. Powstała tam baza, której zadaniem była ochrona Londynu przed atakującymi je samolotami (Zeppelin).

Dzięki pomocy pana Philipa Ferič-Methuen udało się nam nawiązać kontakt ze szkołą podstawową w Anglii - RJ Mitchell Primary School. Mieści się ona w Hornchurch, a jej profil doskonale odpowiada charakterystyce naszej szkoły, gdyż ma silne powiązania z lotnictwem. Ciekawsotką dla wszystkich może być fakt, że dwie sale lekcyjne znajdujące się w angielskiej szkole, są nazwane imionami polskich lotników, naszego patrona Mirosława Feriča oraz Aleksandra Gabszewicza. W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić telekonferencję z przedstawicielami szkoły, na której zaprezentujemy naszą szkołę, grono pedagogiczne, dyrekcję i uczniów. Zaproponujemy również współpracę, w której uczniowie naszej szkoły będą wymieniać się mailami z uczniami z brytyjskiej szkoły. Będzie to doskonała okazja, aby poćwiczyć język angielski.