20180103 203725 KopiowanieNa rynku księgarskim ukazała się kolejna publikacja, w której możemy znaleźć informacje o naszym Patronie Mirosławie Feriću. As myśliwski Johnny Kent napisał książkę „Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303.” Pułkownik Johnny Kent był dowódcą eskadry w Dywizjonie 303 w czasie trudnych miesięcy Bitwy o Anglię w 1940 roku. Otrzymał wiele odznaczeń, m. in. najwyższe polskie odznaczenie wojskowe – Krzyż Virtuti Militari.

DSC 0480 Kopiowanie14 lutego 2017 roku minęła 75. rocznica tragicznej śmierci patrona Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim - Mirosława Ferića. Z tej okazji uczniowie brali udział w wielu przedsięwzięciach, upamiętniających asa polskiego lotnictwa. Zapoczątkowały je lekcje historii, podczas których uczniowie przypomnieli sobie życiorys Mirosława Ferića. Na lekcjach języka polskiego w kl. III i IV gościł poczet sztandarowy szkoły, a uczniowie mieli za zadanie wnikliwie mu się przyjrzeć, aby go potem pięknie opisać.

W Australii zmarł Włodzimierz Chojnacki, pochodzący z Poznania pilot Dywizjonu Myśliwskiego 303, który wsławił się obroną nieba nad Anglią w 1940 r. O tym smutnym fakcie poinformował nas Sławomir Hordejuk, miłośnik lotnictwa z Katowic. Chojnacki zmarł 1 października o 1 w nocy w Melbourne. W listopadzie ukończyłby 100 lat. "Niemal do końca był osobą bardzo aktywną" - napisał Hordejuk. Chojnacki urodził się 19 listopada 1914 r. w Poznaniu. Tutaj też zaczynał swoje pierwsze kroki w lotnictwie w 1932 roku. To wtedy ukończył kurs pierwszego pilota i zdobył licencję. Szybko okazał się bardzo zdolnym lotnikiem. Zanim wybuchła wojna, był już doświadczonym instruktorem walk powietrznych w polskich siłach lotniczych.

W tym roku ukazała się nowa książka poświęcona bohaterskim lotnikom z Dywizjonu 303. Nosi ona tytuł ,,Kosynierzy warszawscy. Historia 303. Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki - z boju i życia’’. Kazimierz Węgrzycki zebrał i opracował artykuły, wspomnienia, kroniki oraz dokumenty dotyczące życia i działalności bojowej Dywizjonu, zwanego często Dywizjonem Kosynierów. Jednym z głównych postaci ukazanej na kartach książki jest por. Mirosław Ferić, o którym autor pisze: ,,Człowiek ten, o nadzwyczaj szlachetnym charakterze i gorącym patriotyźmie, zapoczątkował i  później systematycznie prowadził kronikę Dywizjonu.

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO

INTERDYSCYPLINARNEGO KONKURSU

DLA UCZNIÓW KLAS VI

OSTROWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Mirosław Ferič – harcerz, lotnik, ostrowianin

Honorowy Patronat  nad konkursem sprawuje

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

2 listopada b.r. na terenie gminy Zielonka odbyły się prace archeologiczne będące ukoronowaniem kilku lat poszukiwań archiwalnych i w terenie. Przy współpracy Marka Rogusza z Towarzystwa Przyjaciół Zielonki, Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia Wizna 39, programu „Było… nie minęło” pod redakcją Adam Sikorskiego oraz Nadleśnictwa Drewnica udało się odnaleźć i wydobyć części samolotu, na którym wystartował z lotniska polowego w Zielonce i walczył 3 września 1939 r. ppor. Mirosław Ferić.